Rožių sodinukai | Rožės ir gėlynai
Home » Adventure » Rožės ir gėlynai

Rožės ir gėlynai

2015-04-19_1709

Rožės ir gėlyno formavimas

Geometriniai gėlynai: Apvadas. Tai iki 0,3 m pločio gėlių juosta. Gali būti sodinama vejos ar gėlyno pakraštyje, tačiau nerekomenduojame jų daryti labai ilgų. Gėlių apvado aukštis negali būti didesnis už jo plotį. Sodinti reikėtų žemas arba vidutines, 1-2 rūšių gėles.

Lysvė. Yra siauros (nuo 0,5–1 m) ir plačios (2-3 m), jų ilgis neribojamas. Įrengiamos patvoriuose, vejos pakraštyje ar prie takų. Lysvės gali būti taisyklingos, lenktos, su įlenkimais ar išsikišimais, tai lieka jūsų vaizduotei. Galite sodinti skirtingų rūšių ir aukščių gėles (turėsite margas lysves), taip pat galite derinti jas su žemaūgiais spygliuočiais ir lapuočiais (bus mišrios lysvės). Žemaūgius augalus reikėtų išdėstyti netaisyklingai.

Klomba. Apskritimo, stačiakampio arba kvadrato formos. Rengiamos prie įėjimo į namą, parkuose, takų susikirtimuose, visur, kur yra taisyklingas išplanavimas. Netinka įrengti vejoje. Klomboje sodinamos ilgo dekoratyvumo, beveik vienodo aukščio gėlės.

Laisvo planavimo gėlynai. Laisvos formos gėlynams priskiriama pavienės daugiametės gėlės, mažesnės ir didesnės gėlių grupės, alpinariumai, vandens baseinų gėlynai. Gėlių grupės dydis ir forma priklauso nuo erdvės dydžio, aplinkos, gėlių aukščio.

Pavienės gėlės. Pavieniui sodinamos daugiametės, aukštos, išvaizdžios ir puošnios gėlės, pvz. bijūnai, astilbės, jonpaparčiai, arunkai ir kiti ilgaamžiai augalai, nelabai derantys su kitomis gėlėmis. Jos turi būti sodinamos šiek tiek tolėliau nuo žiūrovo.

Nedidelės grupelės.  Jos gali būti išdėstomos prie takų, vejos pakraščiuose arba palei krūmus, medžius. Tinka visokios: vienmetės, daugiametės, mišrios arba vienos rūšies gėlės. Sodinant kelias rūšis, jau turite įvertinti gėlių aukštį, žiedų ir lapų spalvą, žydėjimo laiką. Sodinant derinama su aplinka, kitais šalia esančiais  atspalviais.

Alpinariumai. Jame augalai sodinami laisvos formos grupėmis. Geriausiai tinka kiliminės arba smulkios svogūninės gėlės, žemi, lėtai augantys spygliuočiai ir lapuočiai.

Vandens baseinų gėlynai. Derinami prie baseino stiliaus, dažniausiai būna netaisyklingos formos. Gėlės turi papildyti baseino vaizdą, bet neužgošti vaizdo į vandenį, taip pat turi derėti tarpusavyje. Šiuose gėlynuose sodinasi įvairios daugiametės, aukštos ir siauralapės gėlės,  kiti  vandens  augalai. Daugiametės gėlės gali būti pvz. raktažolės, vilkdalgiai, paparčiai, astilbės, hostos, viendienės ir kt. Vandens augalai gali būti pvz. pelkinės purienos, lelijos ir pan., o siauralapės gėlės – ajerai, vilkdalgiai, viksvos ir pan.

Gėlyno kūrimo etapai:

 • teisingai parinkti kokybišką sodinukus pagal dirvožemio ir klimato sąlygas ir sodo stilių;
 • pagal planą įrengti gėlynus ir užpildyti dirvožemio mišiniu;
 • augalų pasodinimas ir pirminė priežiūra;
 • iš įvairių žolinių augalų ir krūmų sukurti bet kokios konfigūracijos ir stiliaus gėlynus;
 • sukurti sode nepertraukiamą žydėjimą;
 • sukurti sode viena spalva žydinčius kampelius;
 • apipavidalinti fasadinę sodo dalį ir stacionariais gėlynais, ir mobiliaisiais konteineriais;
 • nepretenzingų augalų įkūrimas šešėliuotose drėgnose sodo vietose Ir sausuose akmenuotuose šlaituose. Tokiu būdu žydės ir šios „nepatogios” vietos.

Gėlių spalvų derinimas. Kuriant gėlyną, svarbu atsižvelgti į spalvų derinimo taisykles. Spalvos skiriamos į aktyvias ir šiltas (raudona, oranžinė, geltona), ir pasyvias šaltas (žalia, mėlyna, violetinė). Balta ir juoda splavos laikomos neutraliomis. Geriausiais spalviniais deriniais laikomi raudona su žalia, oranžinė su mėlyna, geltona su violetine. Tokių spalvų išdėstymas šalia – efektyvus, harmoningai kontrastingas derinys, spalvos papildo viena kitą ir atrodo intensyvesnės. Ne tokie efektingi ir harmoningi, tačiau leistini deriniai yra raudona su geltona, geltona su mėlyna, žalia su violetine. Nerekomenduojama derinto oranžinę su raudona, geltona, mėlyną su violetine.

Gėlyno formavimas pradedamas arba nuo jo centro, arba nuo tolimiausio krašto, jei kompozicija kuriama pakompomis (terasos). Pirmiausia parinktose vietose sodinami krūmeliai ir daugiamečiai augalai, tai taip pat taikoma aukštiems ir masyviems augalams. Žemaūgių rūšių gėlės išdėstomos paskui daugiamečius krūmus. Gėlyno kraštų apipavidalinimas užbaigiamas vienmetėmis gėlėmis arba smulkute tankia žolyte, įvairias sąmanas. Parkuose ir skveruose gėlynuose dažniausiai sodinami daugiamečiai krūmai ir gėlės, nes kasmetinis gėlių sodinimas – darbas gan sudėtingas: nauja gėlių partija gali neprigyti ir neišgyventi, todėl reikės dar kartą sodinti tas pačias augalų rūšis. Tačiau ne tik parkuose ir skveruose sodinamos gėlės, gatvėse ir šalia namų gana populiaru sodinti gėles puodynėse. Tokie gėlynai gali būti stacionarūs ir kilnojamieji.

Norint sukurti būsimo gėlyno projektą, būtina atsižvelgti į ekologines sąlygas (apšviestumas, dirva) ir sklypo stilių. Pagal tai parenkami ir augalai. Gėlynas sodinamas nusistovėjus šiltiems orams, jei sėklos iš anksto sudaigintos, o jeigu ne, tai būtina sekti ant pakuotės nurodytą sėjos laiką ir maždaug tuo laikotarpiu atlikti su sėklomis visas reikalingas procedūras sodinant į žemę.

Gėlyno kūrimas neturi prieštarauti pagrindiniams landšafto pagrindams. Planuojant gėlyną, būtina atsižvelgti į menkiausias tos vietovės, kur jis bus, detales. Augalų derinimas gėlyne taip pat turi būti apgalvotas iš anksto.

Daugiamečiai gėlynai, klombų planavimas reikalauja ypatingo dėmesio, nes šios kompozicijos turi džiuginti akį ne vienerius metus, be to, spalvų mados nuolat keičiasi, o gėlynai turi išlikti aktualūs nuolat. Gėlynai iš vienmečių sukuria pritrenkiančią kolorito, žavesio ir lengvumo erdvę.

Gėlyno planavimas ir įrengimas – uždavinys, kuriam reikalingos žinios ir įgūdžiai, kaip teisingai formuoti klombą, kokios augalų rūšys dera tarpusavyje. Taip pat fantazija, skonis, tikras talentas ir meilė darbui.

Gėlyno įkūrimas gali kainuoti brangiau, nei vejos įrengimas, be to, ir jo priežiūra sudėtingesnė. Todėl bendras gėlių užimamas plotas paprastai yra ne daugiau kaip 5-20 proc. viso sodo ploto. Jei veja priglunda prie gėlyno, žolė pradeda skverbtis į ją kaip piktžolės. To išvengti galima pastačius bordiūrus, įkasus plastikinę juostą (bet ji atrodo nenatūraliai, todėl neestetiškai), arba užbarsčius tarpą biriomis medžiagomis: skiedromis, skalda ir pan.

 • Jei pasodinsite egzotiškas gėles tarp neišvaizdžių laukinių ramunių, toks „meno kūrinys” gerbėjų nesulauks. Augalai gėlyne turi papildyti vienas kitą, sukurti ypatingą nuotaiką.
 • Spalvinės figūros gėlyne neturi būti smulkios, nes kitaip jų paprasčiausiai nesimatys arba jos atrodys kaip spalvotos dėmės. geriau kurti didesnį piešinį su aiškiais kontūrais.
 • Gėlių figūrų neturi būti daug ir jos turi būti atskirtos žole pakankamais atstumais. Sudėtingiausias klausimas apželdinant – teisingas elementų išdėstymas gėlių apipavidalinant gėlėmis. Būtent čia verta panaudoti tokias formas, augalus, grupes, kurie pasižymi ryškiai išreiškytais dekoratyviais požymiais, pavyzdžiui, rūšys ir formos su raudonais, geltonais, margais, sidabriniais atspalviais, apvaliomis, kūginėmis ar svyrančiomis viršūnėmis. Deriniai turi būti kontrastingi arba, priešingai, panašaus aukščio, formos, spalvos ir t.t.

Parašykite komentarą